Data: 2023-03-08
Įprastai būsto statybų procesas gan aiškiai skyla į dvi dalis – statybinius ir vidaus įrengimo darbus. Su statybinių darbų standartu bei eiliškumu Jus jau supažindinome čia. Tuo tarpu šiame straipsnyje aptarsime, ką apima vidaus darbų sąvoka, kokiu eiliškumu jie vykdomi ir koks turėtų būti galutinis jų rezultatas.
Pagrindinis A KUBU komandos patarimas – būsto vidaus įrengimo darbai vyks žymiai sklandžiau ir maloniau Jums patiems, jei turėsite iš anksto apgalvotus ir parengtus techninius bei interjero planus.
Įprastai juose nurodomi tokie svarbūs dalykai, kaip:
• vietos, kur montuojama elektros įranga (kištukiniai lizdai, šildomos grindys, termoreguliatoriai, apsaugos bei apšvietimo sistemos, ir pan.);
• vandens ir kanalizacijos sistemų išvedimų vietos (kadangi jos gali būti tiek sienų viduje, tiek po grindimis, tai būtina žinoti ir numatyti iš anksto);
• šildymo ir vėdinimo įrangos montavimo vietos;
• visi interjero dizaino sprendiniai – pradedant baldais ir baigiant apdailos medžiagų parinkimu.
Investavę į planų parengimą, sutaupysite laiko ir, galimai, nervų, o bet kokiam vidaus darbų profesionalui bus žymiai lengviau kokybiškai atlikti savo darbą.
Priklausomai nuo pastato konstrukcijos sienų paruošiamieji darbai gali stipriai skirtis. Pavyzdžiui, sienos gali būti šiltinamos iš lauko pusės – jei konstrukcija yra mūrinė, arba atliekant vidaus apdailos darbus – jei pastatas karkasinis.
Karkasinės konstrukcijos atveju vidinių pastato sienų apdailos procesą sudaro tokie etapai:
• sienų dengimas garo izoliacine plėvele;
• elektros instaliacijos ir ortakių pravedimas;
• šilumos izoliacijos sudėjimas;
• apkalimas gipso kartono plokštėmis.
Mūrinio namo vidaus sienų apdaila šiek tiek paprastesnė, nes nebėra reikalingas šiltinantis sluoksnis – tiesiog išvedžiojama elektros instaliacija ir sienos tinkuojamos. Vėdinimo ortakiai, kitaip nei karkasiniuose namuose, dažniausiai montuojami virš pakabinamų lubų.
Sumontavus sienų dalį, tvarkomos lubos (lyginamos arba apkalamos gipsu). Įtempiamų lubų įrengimas vyksta tik po pirmųjų dažymo darbų. Jei būste dar nesumontuotos palangės, pats tinkamiausias metas tai padaryti yra taip pat paruošiamųjų darbų stadijoje.
Kai jau yra paruoštas sienų ,,sumuštinis”, laikas pasirūpinti visais elektros įrangos išvedimais. Patikimas elektrikas turės Jums daug klausimų – nuo ,,kur stovės šaldytuvas” iki apšvietimo, apsaugos sistemų niuansų bei elektros galios poreikio. Tad dar kartą rekomenduojame turėti kruopščiai apgalvotus techninius bei interjero planus ar bent jau schematišką laidų išvedžiojimo planą su visomis numatytomis elektros taškų (maitinimo lizdų, jungiklių, apšvietimo elementų, skirstomųjų dėžių) vietomis.
Šiais laikais retame būste paliekama tik natūralaus vėdinimo galimybė. Instaliuota rekuperacinė sistema ne tik užtikrina pastovų namo vėdinimą bei oro švarą, bet ir gali reguliuoti oro drėgmę, temperatūrą bei grąžina iki 95 proc. šilumos, išmetamos su šalinamu oru. Tai yra tikrai protinga investicija – ypač alergiškiems žmonėms, taip pat turintiems augintinių ar esant pelėsio namuose rizikai.
Esant visiems inžinerinės dalies išvedimams, galima pabaigti sienų bei lubų apdailą:
• gipso kartonas glaistomas, tada glaisto sluoksnis lyginamas, gruntuojamas;
• tinkuoti paviršiai taip pat lyginami ir gruntuojami;
• esant norui ir vizijai – klijuojami lubų / sienų lipdiniai.
Kai paviršiai jau sausi po tinkavimo / gruntavimo darbų, galima pradėti maloniąją vidaus apdailos dalį – dažymo darbus.
Dažymas – vienas pigiausių sienų ir lubų apdailos būdų. Visgi rekomenduojame rinktis aukštesnės kokybės dažus – jais lengviau kokybiškai padengti paviršius dažymo metu. Taip pat tokiais dažais padengti paviršiai bus lengviau plaunami jau būsto eksploatavimo metu. Sanitariniuose mazguose įprastai naudojami drėgmei atsparūs dažai.
Pirmiausiai reikalingi tikslūs patalpos lubų geometriniai išmatavimai. Pasirinkti atitinkantys profiliai. Išmatuota siena, prie kurios bus tvirtinami profiliai įtempiamoms luboms.
Be dažymo yra ir daug kitų sienų apdailos variantų: jos gali būti tapetuojamos, apkalamos mediena, klijuojamas akmuo / akmens imitacija / plytelės ir kt.
Priklausomai nuo vizijos sudėtingumo, šis etapas gali būti labai trumpas arba labai ištęstas laike. Jei laminato grindis pakloti galima ir per dieną, tai su parketlentėmis užtruksite kur kas ilgiau. O kur dar visi plytelių ir mozaikų variantai..
Prieš grindų klojimą reikalinga suformuoti nuolydžius arba lieti išlyginamąjį sluoksnį. Pastarasis yra būtinybė klojant vinilines grindis.
Montuojami santechnikos mazgai virtuvėje ir vonios kambariuose, statomi boileriai bei kiti įrenginiai.
Laikas pradėti būstą versti namais! Montuojami virtuvės, vonios kambario baldai, integruojamos spintos ir kiti stacionarūs baldai. Jei jau esate išsirinkę ir nusipirkę duris, montuojamos ir jos. Durys įprastai būna dviejų rūšių: statomos angoje arba įstumiamos į sienos konstrukciją. Pastarasis variantas dažniausiai yra apgalvojamas dar pastato architektūros projektavimo dalyje. Taip pat tvirtinami durų apvadai, grindjuostės.
Apklojus naujai sumontuotus baldus bei apklijavus durų apvadus bei grindjuostes, sienos bei lubos padengiamos paskutiniu (antru arba trečiu) dažų sluoksniu.
Montuojami kištukinių lizdų, jungiklių rėmeliai, šviestuvai, LED apšvietimas, difuzoriai.
Štai ir viskas! ,,Purvinieji” darbai baigti. Laikas pasireikšti Jūsų (arba dizainerių) fantazijai. Statykite staliukus ir sofas, kabinkite užuolaidas, romanetes, puoškite namus paveikslais ir kitais akį džiuginsiančiais aksesuarais. O gal pasikabinsite gimnastikos žiedus?
Gyvenimo malonumas savuose namuose – prasideda čia ir dabar.
Labai tikimės, kad šie du straipsniai – apie išorės statybos darbų atmintinę bei vidaus darbų eiliškumo – padės Jums nuosekliau tvarkytis su būsto kūrybos iššūkiais.
Linkime jaukaus, stilingo ir kokybiško rezultato!