Data: 2021-11-11
Svajojate apie naują būstą, bet nežinote nuo ko pradėti? Leiskite jums padėti supažindinami jus su namo projektavimo etapais, kurie padės gauti statybos leidimą, o po to pasistatyti savo svajonių namą. Gyvenamojo namo projektavimas skirstomas į tris pagrindinius etapus – projektinius pasiūlymus, techninio darbo projekto ruošimą ir projekto derinimą.
Vienas iš pirmųjų žingsnių norint pasistatyti namą – surasti jums patinkančią architektų komandą, kuri suprastų jūsų norus ir poreikius. Pradėjus bendradarbiauti su architektais, darbai prasideda nuo namo vizijos ir poreikių išgryninimo. Išanalizavus užsakovo norus, suformulavus projektavimo užduotį, pradedami kurti pirmieji projektiniai pasiūlymai.
Projektiniai pasiūlymai, kuriuos sudaro eskiziniai pastato bei sklypo planai, realistiškos vizualizacijos, kuriami ir keičiami iki tol, kol būna pasiektas abi puses tenkinantis rezultatas. Trukmė – 1-2 mėnesiai.
Kol derinami projektiniai pasiūlymai pradedama tvarkyti dokumentacija. Surenkami reikalingi dokumentai:
Gavus visus reikiamus dokumentus užsakomos projektavimo sąlygos bei specialieji architektūros reikalaivmai. Architektūros reikalavimai – sklypo tvarkymo apribojimai (apželdinimo, aptvėrimo, reljefo formavimo principai, žaidimų ir kitos aikštelės, automobilių stovėjimo vietos ir kita), leistinas užstatymo tipas, tankis, intensyvumas, aukštingumas, statybos linijos ir ribos, kiti reikalavimai. Taip pat užsakomos susisiekimo komunikacijų (įvažiavimo į sklypą) bei vandetiekio bei nuotekų prisijungio techninės sąlygos.
Paruošus projektinius pasiūlymus ir statytojui juos patvirtinus, prasideda svarbiausias namo projektavimo etapas – techninio darbo projekto paruošimas (TDP), kurį parengti užtrunka 3-4 mėnesius priklausomai nuo pastato sudėtingumo, specialistų užimtumo (šias projekto dalis rengia skirtingų sričių atstovai). Šiame etape pradedami detalizuoti architektūriniai ir techniniai sprendiniai, daromi grunto tyrimai. TDP susideda iš šių projektų dalių:
Parengus TDP pereiname prie paskutiniojo trečiojo etapo – projekto derinimo, kuris užtrunka 2-3 mėnesius. Architektui atlikus išankstinius derinimus, gavus visus įgaliojimus, surinkus reikiamus sutikimus iš bendrasavininkų, kaimyninių sklypų savininkų, suformuota ir pasirašyta projekto byla keliama į informacinę sistemą – „Infostatyba“.
Priklausomai nuo savivaldybės bei pačio projekto specifikos, tikrinančių institucijų skaičius gali svyruoti. Kiekviena institucija teikia pritarimą arba pastabas projektui, kurias derina architektas atsižvelgdamas į situaciją. Jeigu projektas gauna pastabų jis atmetamas. Tada projektas koreguojamas pagal pastabas, kartais tenka gauti papildomų dokumentų, sutikimų. Pakoregavus projektą, jis vėl keliamas į sistemą.
Negavus pastabų statybos leidimas nuo įkėlimo gaunamas per maždaug 15 darbo dienų. Statybų leidimas, kurį išduoda miesto savivaldybė yra galutinis patvirtinantis dokumentas, kurį gavus galima pradėti namo statybas. Šis etapas užbaigiamas bylos įrišimu ir pilnas namo projektas atiduodamas užsakovui.
Kadangi projektavimo procesas yra ilgas, jį galite sutrumpinti, jeigu:
Taigi šie trys projektavimo etapai laukia jūsų norint gauti statybos leidimą savo išsvajotajam namui. Daugiau apie namų projektavimą skaitykite čia.
Po statybos leidimo gavimo laukia interjero projektavimo stadija. Tai yra ne tik baldų išdėstymas ir dekoravimas, bet ir techninė dalis – šildymas, vėdinimas, elektra, santechnika, dangos, lubos ir kita. Bet apie tai plačiau parašysime sekančiame straipsnyje.